ŽIVINY A JEJICH VLASTNOSTI

 

  • Bílkoviny

- (proteiny) jsou jednou ze základních živin pro lidský organismus. Bílkoviny se skládají z 20 různých aminokyselin a jsou základem pro strukturu svalů, pojivové tkáně, kůže, vlasů a hormonů. Proteiny se podílí na mnoha metabolických procesech. Zdrojem bílkovin jsou živočišné produkty, jako maso, ryby, mléčné výrobky a zelenina např. sojové boby nebo luštěniny.

  • Tuky

- obsahují dvakrát tolik energie než sacharidy a bílkoviny a jsou nezbytnou součástí každodenní stravy. Nenasycené mastné kyseliny, které jsou např. v olivovém oleji nebo tuku lososa, podporují srdce, oběhový a imunitní systém. Nasycené tuky, obsažené např. v másle, mase a uzeninách, se primárně používají jako palivo, ale při větším příjmu a nedostatku činnosti se ukládají v těle jako tuk.

  • Sacharidy

- jsou hlavním zdrojem energie pro tělo a v mnoha ohledech jsou nezbytné pro zachování duševního a fyzického výkonu. Mozek, nervový systém a svaly potřebují dostatek paliva ve formě sacharidů. Sacharidy jsou k dispozici jako jednoduché nebo složené cukry v rostlinných potravinách, jako ovoce, zelenina a rýže, a také ve zpracovaných produktech ze zrní - jako chléb, těstoviny a cereálie.

  • L-carnitin

- je vitamínu podobná živina, která hraje důležitou roli v energetickém metabolismu a podporuje spalování tuku na energii. L-carnitin je jednak produkován v těle, jednak je obsažen v mnoha potravinách, jako hovězí, skopové a jehněčí maso. Zvlášť při hubnutí prostřednictvím sportu a diety doporučujeme přidávat L-carnitin k běžné stravě.

  • Prebiotika

-jsou nestravitelné složky potravin, které stimulují růst a aktivitu zdraví prospěšných bakterií ve střevech. Pomáhají při zácpě, podporují imunitní systém, inhibují růst patogenních bakterií a zlepšují dostupnost minerálů, jako je vápník a hořčík. Prebiotika jsou obsažena v mnoha druzích zeleniny, jako artyčoky, čekanka, chřest, pórek a také v banánech.

vitamíny

  • ​Vitamíny

jsou nutné pro životně důležité metabolické funkce. Posilují imunitní systém a jsou nezbytné pro stavbu buněk, krevních buněk a kostí. Vzhledem k tomu, že lidské tělo vitamíny neprodukuje nebo produkuje v nedostatečném množství, musí být získávány z potravy. Rozlišujeme vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a  rozpustné ve vodě (C, B1, B2, B6, B12, niacin, kyselina pantotenová, biotin, kyselina listová).

  • Minerální látky

- jsou anorganické živiny nezbytné pro mnoho tělesných funkcí. Stabilizují kosti, zlepšují dodávky kyslíku a udržují v provozu látkovou výměnu. Rozlišujeme mezi makroelementy (hořčík, vápník, draslík, sodík, fosfor, síra, chlor) a stopovými prvky (železo, měď, jód, mangan, selen, zinek, chrom, kobalt, molybden, fluor, křemík, nikl, cín, vanad).

  • Vláknina

- je nestravitelná složka potravy, která se nachází v obilí, ovoci, zelenině a luštěninách a má v těle řadu pozitivních funkcí. Zajišťuje, že sacharidy se vstřebávají ve střevě pomaleji, snížuje hladinu glukózy v krvi a posiluje tak pocit sytosti. Kromě toho může vázat cholesterol a tím snížit jeho hladinu v krvi. Rozlišuje se vláknina rozpustná ve vodě (např. karubin) a vláknina ve vodě nerozpustná např. celulóza.

  • Voda

- usnadňuje přepravu mnoha živin v těle a podílí se na regulaci acidobazické rovnováhy. Zásobuje svaly spalující tuky prostřednictvím posíleného průtoku krve s kyslíkem. Dospělí by měli pít 2-3 litry vody za den, což zahrnuje nápoje i vodu z pevné stravy. Příznaky nedostatečného příjmu tekutin jsou žízeň, sucho v ústech, bolest hlavy a zácpa.